Profesionálne biliardové stoly,
elektronické šípky, stolný futbal

Pravidlá ruleta

txt?

 Ruleta pravidlá

 

Ruleta (v angličtine a vo francúzskom origináli – roulette) vychádza z francúzskeho slova, ktoré v preklade znamenámalé koliesko. Základom ruletovej hry je ruletový stôl, na ktorom sa nachádza ruletové koleso, ktoré má buď 37políčok (francúzska a európska varianta) alebo 38 políčok (americká varianta). Okrem samotného ruletového kolesa sa na stole nachádzajú zvýraznené stávkové políčka. Hráč svoju stávku vykonáva tak, že presunie svoježetóny, ktoré chce staviť na dané políčko podľa toho, akú stávku chce vykonať. Ak napríklad chce hráč staviť svoje žetóny na červenú farbu, presunie tieto žetóny na políčko, ktoré znázorňuje túto stávku. V online kasíne a pri online rulete samozrejme hráč nemusí fyzicky vykonávať túto činnosť, ale väčšina online casín má túto činnosť pekne animovanú a tak má hráč pocit, že sa nachádza v reálnom kasíne.

Výhoda kasína (v angličtine tiež nazývané ako „house edge“) nad hráčom pri rulete je len 2,7% pri európskom variante,  pri ktorom je na ruletovom kolese len jedna nula. Pri americkom variante, kde sa ruletovom kolese nachádzajú dve nulové políčka je výhoda kasína nad hráčom 5,26%. Pri francúzskom variante je výhoda kasína len 1,35% a to vďaka špeciálenu „Le partage“ pravidlu, ktoré je aplikované len pri francúzskom variante. Výhoda kasína nad hráčom pri rulete vzniká tak, že kasíno hráčovi vypláca menej, než je v skutočnosti riziko, ktoré znáša hráč – ako príklad môžeme uviesť stávku na farbu pri európskom variante, na ktorom je dokopy 37 políčok. Kasíno pri stávke na farbu vypláca v pomere 1:1 (hráč vyhrá takú istú sumu plus jeho stávku, tj. ak staví 1€, tak dokopy vyhrá 2€), avšak hráč nemá šancu 1:1 (tj. 50%-tnú šancu), že vyhrá, pretože na stole sa nachádza 37 políčok ale z toho len 36 má červenú a čiernu farbu. Preto ak by stavil na obe farby naraz, tak šanca, že vyhrá je len 36 k 37 - teda 97.29% a práve preto pri európskom variante je výhoda kasína 2,7%. Avšak táto výhoda je stále relatívne nízka, ak hráč využije niektorú z osvedčených ruletových stratégií, tak má možnosť poraziť kasíno a v rulete zaručene vyhrať.

 

Ruleta – systémy a stratégie

Ruleta podobne ako blackjack alebo kocky je založená na náhode a tak kasíno ani hráč nemajú žiadnu možnosť aktívne ovplyvňovať výsledok hry. No aj napriek tomu vzniklo niekoľko ruletových systémov, ktoré pomáhajú hráčovi správne stávkovať a tak mu dopomôcť vyhrať

Ruleta systémy a stratégie

Ruletový systém Martingale

Systém Martingale patrí medzi jeden z najjednoduchších a najviac používaných ruletových systémov na svete. Tento systém bol vynájdený v 18, storočí a pôvodne bol aplikovaný pre veľmi jednoduchú hru – hod mincou. Vzhľadom na to, že pri hode mincou existujú len dve možnosti výsledku – panna alebo orol – dal sa tento stávkový systém jednoducho aplikovať aj na ruletu, pretože pri rulete tiež existujú tipy stávok, kde sa dá staviť len na dve možnosti – červená/čierna, párne/nepárne číslo atď.

Ruletová stratégia Martingale je založená na postupe stávkovania, ktoré musí hráč vykonávať – po každej prehre musí zdvojnásobiť svoju stávku a po výhre sa musí vrátiť na pôvodnú stávkovaciu hodnotu. Takto hráč docieli stav pri ktorom mu bude stačiť len jedna jediná výhra a následne úplne vykryje všetky predošlé straty a dostane sa doplusu o veľkosti prvotnej stávky. Uvedieme si príklad, ako stratégia Martingale vyzerá v praxi:

 • Hráč staví základnú stávku 10€ a prehrá – stávku v nasledujúcom kole zdvojnásobí

 • Hráč staví zdvojnásobenú stávku 20€  a prehrá – stávku v nasledujúcom kole zdvojnásobí

 • Hráč staví zdvojnásobenú stávku 40€ a prehrá – stávku v nasledujúcom kole zdvojnásobí

 • Hráč staví zdvojnásobenú stávku 80€ a vyhrá – hráč vyhral 160€ a tým jednak vykryl všetky svoje predošlé stávky (10€ + 20€ + 40€ + 80€ = 150€) a je v pluse 10€, tj. o veľkosti jeho prvotnej stávky. Následne sa veľkosti stávky upravia späť na pôvodnú hodnotu a hráč hrá ďalej.

 • Hráč staví základnú stávku 10€ a ….

Ako môžeme vidieť, ruletový systém Martingale sa na prvý pohľad môže zdať ako neporaziteľná stratégia, pomocou ktorej sa dá zaručene v rulete vyhrať, avšak treba sa pozrieť aj na niektoré zápory a nevýhody tejto stratégie. V prvom rade si treba uvedomiť, že systém Martingale bol vyvinutý pre hod mincou, kde pravdepodobnosť, že padne panna alebo orol je presne 50%. Bohužiaľ v kasíne hráč nemá 50% šancu, že padne červená alebo čierna, pretože na ruletovom kolese sa okrem týchto dvoch farieb nachádza ešte jedno alebo dve zelené políčka, v závislosti od toho, či sa hrá americká alebo európska/francúzska variácia rulety. Preto pravdepodobnosť, že padne červená alebo čierna je 48,64% pri európskom/francúzskom variante a 47,37% pri americkom variante. To však neznamená, že Martingale absolútne nefunguje, je len potrebné sa pripraviť na to, že môže prísť viac prehier za sebou.

A práve možnosť viacerých prehier za sebou (štatisticky je pravdepodobné prehrať aj 10-krát alebo viac za sebou) so sebou nesie druhú nevýhodu, respektíve riziko systému Martingale – hráč potrebuje mať prichystaný väčší objem peňazí, aby zvládol navyšovať stávky po prehrách. S týmto je späté aj ďalšie riziko – niektoré kasína môže mať zavedenú maximálnu stávku, ktorú je možné vykonať pri rulete. V takomto prípade sa hráč môže dostať do situácie, že síce má peniaze na vykonanie stávky ale kasíno mu neumožní viac stávkovať, preto je potrebné si vopred overiť všetky limity.

Ruletový systém Martingale preto byť vynikajúci prostriedok, ako poraziť kasíno a vyhrať v rulete, akurát je potrebné pamätať na niektoré základné pravidlá a nutnosti, ktoré treba dodržať:

1) overte si všetky limity spojené s konkrétnym kasínom a ruletou, ktorá sa v nej hrá – konkrétne maximálne/minimálne stávky – a vyberajte si kasíno s dobrými a benevolentnými pravidlami.

2) majte so sebou nachystaný väčší balík peňazí a radšej začnite stávkovať s najmenšou možnou sumou, s ktorou kasíno dovoľuje stávkovať

3) hrajte s rozvahou, chladnou hlavou a naučte sa povedať si DOSŤ! Niekedy jednoducho nie je váš deň a nemusí sa vám dariť, preto je potrebné radšej prestať hrať a skúsiť šťastie iný deň

Ak hráč dodrží tieto podmienky, tak si môže byť istý, že systém Martingale premení jeho návštevy kasína vo veľmipríjemné chvíle plné napätia, zábavy a výhier. 

 

Ruletová stratégia Paroli

Táto ruletová stratégia, respektíve ruletový systém sa niekedy tiež nazýva aj „opačný Martingale“ alebo „anti-Martingale“. V podstate je to taký istý systém, avšak jeho priebeh je opačný a o to viac agresívny, nebezpečný, no ponúka oveľa väčšie výhry, než klasický systém Martingale.

Ako ste už z pomenovania „opačný Martingale“ mohli usúdiť sami, stratégia Paroli je tiež založená nazdvojnásobení stávky, avšak nie po každej prehre, ale naopak – po každej výhre. Názorne si teraz ukážeme, ako tento systém funguje:

 • Hráč staví základnú stávku 10€ a prehrá – svoju stávku teda nemení

 • Hráč staví základnú stávku 10€ a prehrá – svoju stávku teda nemení

 • Hráč staví základnú stávku 10€ a vyhrá – svoju stávku v nasledujúcom kole zdvojnásobí

 • Hráč staví základu stávku 20€ a vyhrá – svoju stávku v nasledujúcom kole zdvojnásobí

 • atď…

Ako vidíme systém Paroli má opačný priebeh ako systém Martingale a nesnaží sa hráčovi vracať jeho prehraté peniaze, zato sa snaží zmaximalizovať všetky jeho výhry. A práve tento agresívny postup systému Paroli je jeho veľmi slabou stránkou, pretože stačí jedna prehra a zrazu hráč dôjde o všetky peniaze, ktoré predtým vyhral. Preto túto stratégiu treba používať len veľmi s rozvahou, opatrne a hlavne je určená pre skúsenejších hráčov, ktorí vedia kedy je potrebné prestať hrať – konkrétne pri tomto systéme sa odporúča prestať hrať (alebo zmeniť systém/stratégiu) po dvoch alebo troch výhrach, pretože je štatisticky veľmi pravdepodobné, že bude nasledovať jedna prehra a hráč by preto stratil všetky svoje peniaze, ktoré vyhral v predchádzajúcich kolách.

 

Ruletový systém Labouchere

Predošlé ruletové systémy patria medzi tie jednoduchšie, kde hráč len zdvojnásobuje stávky alebo vracia svoja stávky na pôvodnú hodnotu. Ruletový systém Labouchere, ktorý je tiež občas nazývaný aj Split-Martingale alebo americký progresívny systém, je o niečo zložitejší, no o to je zaujímavejší a ponúka ešte lepšie možnosti, ako vyhrať v rulete.

Pri ruletovom systéme Labouchere si hráč vopred zvolí čiastku, ktorú chce v rulete vyhrať a toto číslo potom rozloží na rad menších čísiel – dajme tomu, že hráč chce v rulete vyhrať 15€, takže toto číslo si rozložíme na nasledujúci rad menších čísiel – 1, 2, 3, 4, 5 – ktoré keď sa spočítajú, tak nám dajú číslo 15.

Hráč teraz začne hrať hru tak, že spočíta prvé a posledné číslo z jeho radu čísiel a prvú stávku spraví vo výške čísla, ktoré mu vyjde (v našom prípade máme rad čísiel 1, 2, 3, 4, 5, takže spočítame 1 a 5  a stávka bude 6€). Ak by hráč v danom kole vyhral, tak vyškrtne prvé a posledné čísla zo svojho radu a pokračuje ďalej podobným spôsobom. V našom prípade by hráč vyškrtol čísla 1 a 5 a v nasledujúcom kole by spravil stávku vo výške 6€ (pretože po vyškrtnútí mu ostane rad čísiel 2, 3, 4 a znova spočíta prvé a posledné číslo – to znamená 2 + 4). Avšak ak by hráč v danom kole nevyhral, tak musí nakoniec jeho radu čísiel pripísať číslo, ktoré mu predtým vyšlo (v našom prípade je to 1 + 5, čiže pripíše číslo 6).

Na prvý pohľad sa vám môže tento ruletový systém zdať trocha komplikovaný a neprehľadný, no v skutočnosti stačí naozaj malá chvíľa a hráč sa dokáže túto stratégiu veľmi jednoducho a rýchlo naučiť. Prel lepší prehľad, ako funguje táto ruletová stratégia v praxi vám ukážeme príklad na simulovanej ruletovej hre, kde hráč stávkuje jednu z dvoch možností ako napríklad čierna/biela alebo párne/nepárne:

Hráč si stanoví cieľ, že chce vyhrať 15€ a preto si napíše číselný rad 1, 2, 3, 5.

 • Prvé kolo spraví stávku 6€ (1 + 5) – prehrá a preto pripíše číslo 6 nakoniec jeho číselného radu

 • Druhé kolo je hráčov rad čísiel 1, 2, 3, 4, 5, 6 a spraví stávku 7€ (1 + 6) – prehrá a preto pripíše číslo 7 nakoniec jeho číselného radu

 • Tretie kolo je hráčov rad čísiel 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 a spraví stávku 8€ (1 + 7) – vyhrá a preto zo svojho číselného radu vyškrtne prvé a posledné číslo

 • Štvrté kolo je hráčov rad čísiel 2, 3, 4, 5, 6 a spraví stávku 8€ (2 + 6) – prehrá a preto pripíše číslo 8 na koniec jeho číselného radu

 • Piate kolo je hráčov rad čísiel 2, 3, 4, 5, 6, 8 a spraví stávku 10€ (2 + 8) – prehrá a preto pripíše číslo 10 nakoniec jeho číselného radu

 • Šieste kolo je hráčov rad čísiel 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10 a spraví stávku 12€ (2 + 10) – vyhrá a preto vyškrtne prvé a posledné číslo z jeho radu čísiel

 • Siedme kolo je hráčov rad čísiel 3, 4, 5 ,6 , 8 a spraví stávku 11€ (3 + 8) – vyhrá, preto vyškrtne prvé a posledné číslo z jeho radu čísiel

 • Ôsme kolo je hráčov rad čísiel 4, 5, 6 a spraví stávku 10€ (4 + 6) – prehrá a preto pripíše číslo 10 nakoniec jeho číselného radu

 • Deviate kolo je hráčov rad čísiel 4, 5, 6, 10 a spraví stávku 14€ (4 + 10) – prehrá a preto pripíše číslo 14 nakoniec jeho číselného radu

 • Desiate kolo je hráčov rad čísiel 4, 5, 6, 10, 14 a spraví stávku  18€ (4 + 14) – vyhrá a preto vyškrtne prvé a posledné číslo zo svojho číselného radu

 • Jedenáste kolo  je hráčov rad čísiel 5, 6, 10 a spraví stávku 15€ (5 + 10) – vyhrá

 • Atď.

Teraz sa pozrime na to, ako sa v každom kole menili hráčove peniaze vzhľadom na jeho stávky a výhry/prehry. Pre jednoduchosť znázornenia budeme začínať od čísla nula, aby sme na konci videli, či hráč skončil v pluse alebo v mínuse:
    1. kolo – prehra: 0€ – 6€ = -6€
    2. kolo – prehra: -6€ – 7€ = -13€
    3. kolo – výhra: -13€ + 8€ = -5€
    4. kolo – prehra: -5€ – 8€ = -13€
    5. kolo – prehra: -13€ – 10€ = -23€
    6. kolo – výhra: -23€ +12€ = -11€
    7. kolo – výhra: -11€ + 11€ = 0€
    8. kolo – prehra: 0€ – 10€ = -10€
    9. kolo – prehrá: -10€ – 14€ = -24€
  10. kolo – vyhrá: -24€ +18€ = -6€
  11. kolo – vyhrá: -6€ + 15€ = 9€

Ak sa teraz pozrieme na priebeh tejto simulovanej ruletovej hry, zistíme, prečo je systém Labouchere jednýmz najdokonalejších a najlepších spôsobov, ako v rulete vyhrať:

 • Počas tejto simulovanej hry hráč prehral 6-krát, vyhral len 5-krát a aj napriek tomu sa ocitol v pluse 9€

 • Najnižšia stávka, ktorú hráč vykonal mala hodnotu 6€ a najvyššia 18€, čo znamená, že celková výška stávok sa zvýšila len 3-násobne

 • Maximálna suma, o ktorú hráč došiel (resp. najväčšie minimum, v ktorom sa nachádzal) bolo 24€, tj. 4-násobok jeho najmenšej stávky

V skutočnosti pri ruletovom systéme Labouchere  stačí hráčovi raz vyhrať, aby sa mi vykryli straty z dvoch predošlých prehier – inak povedané pri tomto systéme stačí vyhrávať len 33% spinov a hráč je na nule, takže v podstate hráčovi stačí vyhrať 1/3 hier + 1 ďalšia hra aby bol v pluse! Pri jednotlivých počtoch hier by to vyzeralo nasledovne:

 • Pri 100 spinoch stačí hráčovi vyhrať 33 + 2 = 35 spinov a bude v pluse!

 • Pri 60 spinoch stačí hráčovi vyhrať 20 + 2 = 22 spinov a bude pluse!

 • Pri 11 spinoch stačí hráčovi 3 +2 = 5 spinov a bude v pluse (viď. náš príklad)!

Výhody ruletového systému Labouchere oproti ostatným spomínaným systémom sú veľmi evidentné – hráčnepotrebuje až tak veľký balík peňazí ako pri systéme Martingale, hráčovi stačí oveľa menší počet výhier, aby bol v pluse a hlavne aj dlho trvajúca séria prehier nemusí znamenať prehru, pretože hráč stávkuje s nižšími sumamia dokáže takéto nepriaznivé situácie vydržať dlhšie a jednoduchšie. 

 

Ruletový systém Fibonnaci

Podobne ako aj predošlá ruletová stratégia, aj táto je založená na rade čísiel, ktoré si hráč musí sledovať, pripisovať, vyškrtávať a podľa nich upravovať svoje stávky. Podobne ako aj systém Labouchere, aj Fibonacciho systém sa nesnaží hráčovi vykryť stratu jedným veľkým víťazstvom a hráč  nepotrebuje tak veľký balík peňazí, ako pri systéme Martingale.

Tento systém je založený na matematickom rade čísiel, ktorý je tiež známy aj ako Fibonacciho rad čísiel a vyzerá nasledovne – 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144… Progresia čísiel sa tvorí tak, že sa spočítajú predošlé dve čísla, ktoré sa nachádzajú na konci radu:

1 + 1 = 2
1 + 2  = 3
2 + 3  = 5
3 + 8 = 8 
atď.

Hráč na začiatku hry zvolí svoju základnú stávku a následne daným číslom v rade prepočítava veľkosť (základná stávka krát dane číslo) jeho nasledujúcej stávku – napríklad ak jeho základná stávka je  5€, tak jeho stávky by mali nasledujúcu výšku:

Fibonacciho rad: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13 atď.
Veľkost stávky: 5€, 5€, 10€, 15€, 25€, 40€, 65€ atď.

Hráč začína hrať od prvého čísla a po každej prehre sa posunie o jedno číslo doprava. Ak hráč vyhrá, tak sa posunie o dve číslo smerom dozadu. Vďaka takémuto pomalému postupu sa hráč snaží riskovať čo najmenšie sumy a taktiež sa snaží svoje prehry získavať späť pomaly a zaradom. Aby sme získali lepšiu predstavu, ako sa používa tento ruletový systém, pozrieme sa teraz na simulovanú ruletovú hru, pri ktorej hráč stávkuje na farbu a jeho základná stávka je 5€

 • Prvé kolo, hráč je na čísle 1 a teda stávkuje 5€ – prehrá a posúva sa na ďalšie číslo

 • Druhé kolo, hráč je na čísle 1  a teda stávkuje 5€ – prehrá a posúva sa na ďalšie číslo

 • Tretie kolo, hráč je na čísle 2 a teda stávkuje 10€ – prehrá a posúva sa na ďalšie číslo

 • Štvrté kolo, hráč je na čísle 3 a teda stávkuje 15€ – vyhrá a posunie sa o dve čísla dozadu

 • Piate kolo, hráč je na čísle 1 a teda stávkuje 5€ – vyhrá a posunie sa o dve čísla dozadu, keď že je už znova na začiatku radu, tak znova začína od prvého čísla 1

 • Hráč pokračuje v tomto systéme…

Keď sa teraz pozrieme na priebeh tejto simulovanej ruletovej hry tak vidíme, že pri systéme Fibonacci nám stačilo vyhrať len 2 hry z 5 a hráčovi sa vrátili predošlé straty a skončil na nule. A teda stačilo vyhrať ešte raz a hráč by sa razom ocitol v pluse. Ďalšou veľkou výhodou tejto ruletovej stratégie oproti iným stratégiám ako napríklad Martingale je, že hráč nepotrebuje veľký balík peňazí, pretože stávky sa zvyšuje oveľa pomalšie a postupnejšie, než pri iných ruletových stratégiach.

 

 

Ak kasíno dovoľuje široké rozpätie minimálnych a maximálnych stávok, tak hráč môže uvažovať o použití systému Martingalne, prípadne systémParoli. Ak rozpätie možných stávok nie je veľmi široké a kasíno stávky limituje, hráč by mal radšej siahnuť po systéme Labouchere alebo Fibonacci.

Ak má hráč väčší balík peňazí, je ochotný a schopný prípadne zniesť väčšiu stratu a ak chce vyhrať väčší balík peňazí, tak rozhodne odporúčame systém Paroli, pretože je to najagresívnejšia ruletová stratégia, pri ktorej dokáže hráč rýchlo a jednoducho znásobiť svoje peniaze. Prípadne ak sa hráčovi Paroli zdá ako moc agresívna a rýchla stratégia, tak odporúčame využiť stratégiu Martingale.

Ak hráč má len obmedzený balík peňazí, nechce veľa stratiť, neočakáva závratné výhry a hlavne má relatívne dosť času na hranie, tak odporúčame použiť systémy Fibonacci alebo Labouchere – tieto dva systémy sú relatívne podobné a je na hráčovi, aby si vybral ten, ktorý mu viac vyhovuje.

Treba si však uvedomiť jednu vec – žiadna ruletová stratégiažiaden ruletový systém vám nezaručia, že neprehráte, pretože použitím ruletového systému hráč nezmení šance, pravdepodobnosti ani výšku vyplácanej výhry. Tieto systémy len radia hráčovi ako byť pri hraní rulety disciplinovaný, ako rozumne stávkovať a prípadne kedy prestať hrať. Preto je potrebné v prvom rade dôkladne pochopiť princípy jednotlivých systémov, prichystať si väčší balík peňazí a zadefinovať si svoje ciele – koľko sme ochotní prehrať a koľko by sme chceli vyhrať.

 

Ako sme už stihli spomenúť, pri francúzskom variante rulety a niekedy aj pri iných variantoch môžu platiť niektoréšpeciálne ruletové pravidlá, ktoré uľahčujú hráčovi hru a znižujú výhodu kasína. Medzi tieto ruletové pravidlá patria:

En Prison“ – toto pravidlo nezávisí od ruletového variantu ale jednoducho od toho, či ho kasíno povoľuje alebo nie. Toto pravidlo sa vzťahuje len na 1:1 stávky, tj. stávky na farbu, párne/nepárne číslo alebo na 1-18/19-36 rady. V prípade, ak hráč uzavrel jednu z týchto stávok a náhodou na rulete padne nula, tak hráč má možnosť si buď vziať späť polovicu svojej stávky alebo nechať celú stávku  v hre a hrať s ňou ďalej. Avšak ak znova padne nula, tak v tomto prípade hráč už prehráva. Ak je toto ruletové pravidlo aplikované pri hre, tak výhoda kasína klesá na polovicu – tj. na 1,35% pri európskom/francúzskom variante a na 2,63% pri americkom variante.

La Partage“ – s týmto pravidlom sa môžeme stretnúť len pri francúzskom variante a je veľmi podobné predošlému praviudlu „En Prison“, avšak v tomto prípade, ak hráč spraví niektorú z 1:1 stávok a padne nula, tak hráč nemá možnosť si ponechať celú stávku a hrať s ňou ďalej, ale automaticky sa mu vracia len polovica jeho pôvodnej stávky. Podobne ako v predchádzajúcom prípade, aj pravidlo „La Partage“ znižuje výhodu kasína na polovicu a tak pri francúzskej rulete je výhoda kasína len 1,35%.

 

 

Ruletové stávky

Jedným z najdôležitejších aspektov pravidiel rulety sú ruletové stávky, pretože hráč by mal ovládať všetky stávky, ktoré môže v rulete spraviť a tiež by mal mať prehľad aká je pravdepodobnosť víťazstva a koľko pri konkrétnej stávke hráč vyhrá.

V rulete sa stávky delia na dve základné skupiny – na vnútorné stávky (označené červenou farbou) a na vonkajšie stávky (označené žltou farbou). Vnútorné stávky sa nachádzajú na vnútornej strane čísla a sú to stávky na čísla alebo číselné kombinácie. Tieto stávky obvykle vyplácajú väčšiu výhru, no taktiež je menšia pravdepodobnosť, že padnú. Vonkajšie stávky sa nachádzajú na vonkajšej strane ruletového stola a sú to stávky s väčšou pravdepodobnosťou, no vyplácajú menšiu výhru než vnútorné stávky.

V nasledujúcich riadkov sa bližšie pozrieme na všetky typy stávok s ktorými sa môže hráč stretnúť pri rulete. Pravdepodobnosti sú vypočítané pre európsky variant rulety, ktorý obsahuje len jednu nulu (podobne ako ruletový stôl na obrázky dole) a pri ktorom sa nehrá so žiadnym špeciálnym pravidlom. Výhry sú uvedené vo formáte 1:1, 2:1 a pod., čo znamená, že ak napríklad hráč staví 1€, tak vyhrá naspäť 1€ + jeho pôvodnú stávku 1€, tj. dokopy 2€. Ak je výherný pomer 17:1 znamená to, že ak hráč staví 1€ tak vyhrá naspäť 17€ + jeho pôvodnú stávku 1€ tj. dokopy 18€.

Ruletovy Stol

Vonkajšie ruletové stávky

 

Červená/Čierna
Alias: Stávka na farbu, Red/Black, Color bet
Výherný pomer: 1:1 (ak hráč staví 1€, tak vyhrá naspäť dokopy 2€)
Pravdepodobnosť úspechu: 48,65%
Túto stávku hráč vykoná tak, že presunie svoje žetóny na políčko, ktoré zobrazuje farbu, na ktorú chce staviť.

 

Párne/nepárne číslo
Alias: Odd/even bet
Výherný pomer: 1:1 (ak hráč staví 1€, tak vyhrá naspäť dokopy 2€)
Pravdepodobnosť úspechu: 48,65%
Hráč túto stávku vykoná tak, že presunie svoje žetóny na políčko označené slovom Even (párne čísla) alebo Odd (nepárne čísla).

1/18 alebo 19/36
Alias: Low/High bet
Výherný pomer: 1:1 (ak hráč staví 1€, tak vyhrá naspäť dokopy 2€)
Pravdepodobnosť úspechu: 48,65%
Tento typ stávky je vykonávaný tak, že hráč presunie svoje žetóny na políčko označené výrazom „1 to 18“ alebo „19 to 39“ v závislosti od toho, na ktorý rad čísiel chce staviť.

Tucet čísiel
Alias: Stávka na tucet, Dozen bet
Výherný pomer: 2:1 (ak hráč staví 1€, tak vyhrá naspäť dokopy 3€)
Pravdepodobnosť úspechu: 32,43 %
Túto stávku hráč vykoná tak, že presunie svoje žetóny na políčka označené „1st 12“, „2nd 12“ alebo „3rd 12“, prípadne na viacero týchto políčok naraz, ak chce dané stávky skombinovať.

Stĺpec čísiel
Alias: Stávka na stĺpec čísiel, Column bets
Výherný pomer: 2:1 (ak hráč staví 1€, tak vyhrá naspäť dokopy 3€)
Pravdepodobnosť úspechu: 32,43 %
Stávku na stĺpec čísiel (buď 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19, 22, 25, 28, 31, 34, alebo 2, 5, 8, 11, 14, 17, 20, 23, 26, 29, 32, 35 alebo 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33, 36, viď. obrázok ruletového stola vyššie) spraví hráč tak, že umiestni svoj žetón na jedno z políčok označených ako „2to1“ pod daným stĺpcom čísiel, na ktorý chce spraviť stávku.

Vnútorné ruletové stávky

 

Stávka na jedno číslo

Alias: Straight bet, Straight up, Presná stávka, Stávka na číslo
Výherný pomer: 35:1 (ak hráč staví 1 €, tak vyhrá naspäť dokopy 36 €)
Pravdepodobnosť úspechu: 2,70 %
Hráč staví na číslo tak, že umiestni žetóny na číslo, alebo viacero čísiel na ktoré chce staviť.

Stávka na dve čísla
Alias: Dve čísla, Dvojica, Split bet
Výherný pomer: 17:1 (ak hráč staví 1 €, tak vyhrá naspäť dokopy 18€)
Pravdepodobnosť úspechu: 5,41 %
Stávka na dve číslo sa vykoná tak, že hráč umiestni svoj žetón alebo žetóny na čiaru medzi dve susediace čísla, na ktoré chce staviť.

Stávka na tri čísla
Alias: Tri čísla, Trojica, Ulička,  Street bet, 3 line bet
Výherný pomer: 11:1 (ak hráč staví 1 €, tak vyhrá naspäť dokopy 12€)
Pravdepodobnosť úspechu: 8,11 %
Hráč vykoná stávku na tri čísla tak, že položí žetón na kraj stola a tým staví na tri pri sebe ležiace čísla alebo môže do stávky zakomponovať aj nulu a to tak, že žetón položí na miesto, kde sa stretáva nula s ďalšími dvoma číslami, viď obrázok ruletového stola s umiestnenými žetónmi.

Stávka na štyri čísla
Alias: Štyri čísla, Štvorica, Corner bet, Square bet
Výherný pomer: 8:1 (ak hráč staví 1 €, tak vyhrá naspäť dokopy 9€)
Pravdepodobnosť úspechu: 10,81 %
Stávku na štyri čísla spraví hráč tak, že položí žetón do stredu medzi štyri susediace čísla alebo na kraj k nule a tým spraví stávku n čísla 0-1-2-3, viď obrázok.

Stávka na päť čísiel (len americký variant!)
Alias: Päť čísiel, Päťka, Pätica, Top line bet, Basket bet
Výherný pomer: 6:1 (ak hráč staví 1 €, tak vyhrá naspäť dokopy 7€)
Pravdepodobnosť úspechu: 13,16 %
Táto stávka je možná len pri americkom variante rulety, na ktorom sa nachádzajú dve nuly. Hráč vykoná túto stávku podobne ako v predošlom prípade a to tak, že položí žetón na kraj k nule a susediacim číslam a tak vykoná stávku na čisla 0-00-1-2-3.

Stávka na šesť čísiel 
Alias: Šesť čísiel, Šestka, Dve uličky, Six Line bet, Double Street bet
Výherný pomer: 5:1 (ak hráč staví 1 €, tak vyhrá naspäť dokopy 6€)
Pravdepodobnosť úspechu: 16,22 %
Táto stávka je veľmi podobná stávke na tri čísla, avšak pri tejto stávke hráč položí žetón medzi dve trojice čísiel – na ukážkovom obrázku sa vykonala stávka na čísla 25-26-27-28-29-30.

 

Americká ruleta

Táto ruletová variácia patrí medzi tie najrozšírenejšie na svete a nájdete ju skoro v každom jednom kasíne – či už online alebo kamennom. Americká ruleta je typická dvoma vecami: tou prvou je, že obsahuje dve nulové políčka označené „0“  a „00“ a preto má dokopy 38 čísiel. Pridanie jedného nulového políčka navyše zabezpečuje kasínu väčšiu výhodu, ktorá je v tomto prípade až 5,26%, pretože napríklad ak hráč používa niektorý ruletový systém, pri ktorom stávkuje len na farbu, tak dve zelené políčka s hodnotou nula zvyšujú jeho šancu prehrať.  Ďalšou typickým aspektom americkej rulety je rozmiestnenie čísel na rulete, kde za sebou idúce čísla sú umiestnené oproti sebe. Naopak pri európskej rulete sú tieto čísla náhodné porozhadzované po celej rulete. Tento fakt nijako nemení hráčove šance, je to len jeden z aspektov, ktorý viditeľne odlišuje americkú ruletu od ostatných variácií.

 

 

Európska ruleta

Európska ruletová variácia je veľmi podobná tej americkej ale líši sa jedným dôležitým faktom, vďaka ktorému ju hráči majú oveľa viac v obľube – na európskej rulete nenájdete dve nulové políčka ale len jedno a tým pádom má dokopy 37 čísiel. Vďaka tomuto sa výhoda kasína znižuje len na 2,63% a práve toto je dôvod, prečo hráči dávajú radšej prednosť európskej rulete. Ďalším znakom, pomocou ktorého viete rozoznať americkú ruletu od európskej je ten, že na európskej rulete sú čísla porozhadzované úplne náhodne – avšak tento aspekt nijako negatívne nemení hráčove šance na výhru.

 

 

Francúzska ruleta

Ruleta je hra, ktorá pôvodne pochádza z Francúzska (slovo „roulette“ vo Francúzštine znamená malé koliesko) a preto aj francúzska variácia rulety sa považuje za tú originálnu a pravú. Aj napriek tomu, že sa jedná o tú pôvodnú, prvú a originálnu variáciu, francúzska ruleta nie je práve ten najobľúbenejší a najhranejší typ rulety a môžu za to práve samotné kasína, pretože francúzska ruleta ponúka hráčovi najlepšie šance na výhru a preto kasína na tomto type rulety zarábajú najmenej. Francúzska ruleta má podobne ako aj európska variácia spolu 37 čísiel a teda obsahuje len jedno políčko s hodnotou nula. Čo však výrazne znižuje výhodu kasína je takzvané „La Partage“ pravidlo, vďaka ktorému sa hráčovi vracia  50% z jeho stávky v prípade, ak padne nula. A toto je presne dôvod, prečo je francúzska ruleta tak veľmi vyhľadávaná hráčmi a zároveň v nepriazni všetkých kasín. Francúzska variácia sa od predošlých dvoch odlišuje aj jedným typom stávok, ktoré nie sú možné pri európskom alebo americkom variante. Tieto stávky sa volajú anoncované stávky (po anglicky „call bets“) a umožňujú naraz staviť na veľké množstvo čísiel naraz. Vďaka popularite týchto stávok sa v dnešnej dobe s nimi môžeme dokonca stretnúť aj pri európskom variante, avšak ide skôr o výnimku než o pravidlo.